Przejdź do głównej zawartości

Angielski i jego akcenty z całego świata - jak ważne jest ich słuchanie i zrozumienie

Cześć!

Studiując filologię angielską, z założenia byliśmy uczeni angielskiego w wersji brytyjskiej. Wtedy nie przywiązywałam wagi do tego, z jakim akcentem będę w stanie się porozumiewać, bo przecież angielski to i tak język międzynarodowy, poza tym pozostali studenci, z którymi miałam wtedy do czynienia, byli Polakami i naturalne było, że wszyscy będą mówić podobnie (no może z wyjątkami do perfekcji ćwiczącymi Received Pronunciation;)). 

W trakcie studiów nie miałam wielu okazji do porozumiewania się z obcokrajowcami. Pierwszym doświadczeniem, które zaskoczyło mnie w kwestii rozumienia języka był mój wyjazd do Dublina, gdzie jechałam z przekonaniem, że świetnie znam i rozumiem angielski, rzeczywistość okazała się inna. Musiało minąć trochę czasu nim "przestawiłam się" na irlandzką wersję angielskiego.


Photo by rawpixel.com from Pexels
Kolejnym doświadczeniem, które uświadomiło mi jak ważna jest nauka angielskiego uwzględniająca  różne akcenty, były studia magisterskie na kierunku International Business. Na roku były osoby z całego świata - Chin, Turcji, Indii, Niemiec czy Rumunii. W trakcie zajęć i przygotowywania wspólnych projektów nauczyłam się rozpoznawać obce akcenty, co okazało się być kluczową umiejętnością w mojej przyszłej pracy. 

Co dało mi wykorzystywanie angielskiego w międzynarodowym środowisku? Głównie poczucie, że wcale nie musimy perfekcyjnie znać gramatyki czy używać oryginalnej brytyjskiej wymowy, w pewnych momentach okazywało się wręcz, że angielski, którym mówię, jest za trudny dla Hindusa czy Chińczyka i musiałam upraszczać struktury zdań. Z drugiej jednak strony, kiedy Amerykanin pyta, z której części Stanów jestem to mam dużą satysfakcję :) 

Podsumowując, świat jest tyglem narodowościowym i kulturowym, w każdej chwili możemy poznać osoby z różnych zakątków świata i fajnie byłoby je rozumieć ;) Dlatego na podstawie moich doświadczeń chciałabym was gorąco zachęcić do osłuchiwania się z angielskim w najróżniejszych wersjach. Na pewno taka umiejętność przyda się wam w pracy, szkole, czy w trakcie rozmów z partnerami biznesowymi.

A jakie są wasze doświadczenia?

Pozdrawiam,

Paulina











Komentarze

Popularne posty z tego bloga

5 pairs of words that look or sound similar (or same) but have different meaning

Hello Everyone! Do you know that there are pairs of words in English which look or sound similar or even same but they carry different meanings? There are plenty of them! Unfortunately, they are confusing for many students and many people have problems with both spelling and pronunciation. Today I prepared 5 pairs of such words and I hope that this post will help you to broaden your vocabulary and teach you how to use them correctly! Photo by Plush Design Studio from Pexels RAW / rɔː /   definition: food or product which is not cooked e.g. raw meat, raw vegetables synonyms: uncooked, fresh, undone sentence: I’m cooking a dinner, but we have to wait about 20 minutes, the chicken is still raw. ROW / rəʊ / definition: people or things arranged in a way that they create a line synonyms: chain, formation sentence: She is the most famous fashion editor, she

Jak napisać (formalny) e-mail po angielsku?

Cześć! Wiem ile trudności może sprawiać napisanie e-maila po angielsku do kontrahenta lub współpracownika. Poniżej spisałam kilka zwrotów oraz porad, które ułatwią wam to zadanie. ENJOY! ORGANIZACJA TREŚCI 1.       Greeting/Opening 2.       Reason for writing 3.       Ordering information 4.       Conclusion 5.       Closing PRZYDATNE ZWROTY Greeting/Opening Dear Sir/Madame, - Szanowny Panie/Pani Good morning Jack, - Dzień dobry Jack, Hello/Hi John, - Cześć John,  Reason for writing Thank you for your email. – Dziękuję za wiadomość. I’m writing to inform you that … - Piszę, aby poinformować o… Just a quick e-mail to let you know… - Krótki email, aby poinformować o… Further to our conversation, I confirm that… - W nawiązaniu do naszej rozmowy… Ordering i nformation Firstly, - Po pierwsze Secondly, - Po drugie Thirdly, - Po trzecie Finally, - Na zakończenie, Conclusion Hope to hear from you soon, - Mam nadziej

8 najlepszych tematów na small talk (część I)

Czym właściwie jest "small talk"? Small talk to krótka rozmowa, niezobowiązująca pogawędka będąca wstępem do rozmowy właściwej. Każdy z nas na co dzień spotyka się z ludźmi w pracy, w sklepie, w urzędzie. Często widzimy się z kimś krótką chwilę - w windzie, czy przy ekspresie do kawy, o czym wtedy porozmawiać? Small talk to nie tylko sztuka nawiązywania czy prowadzenia rozmowy, ale także umiejętność nie przekraczania bariery prywatności, która może zostać uznana przez naszego rozmówcę za niestosowną, na co należy uważać zwłaszcza w sytuacjach biznesowych. Poniżej przedstawiam wam tematy oraz kilka powiązanych z nimi pytań, które pomogą wam nawiązać lub poprowadzić tytułowy "small talk". Photo by rawpixel.com from Pexels 1. Pogoda Rozmowy o pogodzie to klasyk. Aura w Polsce jest tak zmienna, że z łatwością można ją skomentować. W dodatku jest to bezpieczny temat, który nie dotyka nikogo personalnie i nie wzbudza kontrowersji. No może z  wyjątkiem